неділя, 23 серпня 2015 р.

Гора Хрестів (Kryžių kalnas) у Литві

Хельсінкі залишились вже позаду. Настав час повертатися додому. Але моя розповідь на цьому не закінчується, бо по дорозі з Риги до Вільнюса розташоване місто Шауляй, а за 12 кілометрів до нього знаходиться  унікальне в своєму роді місце - литовська святиня - Гора Хрестів (лит. Kryžių kalnas). Про неї я і хочу сьогодні розповісти.


Гора Хрестів - це пагорб, на якому встановлено безліч хрестів, загальна кількість яких складає приблизно п'ятдесят тисяч! Таку кількість хрестів на одному місці важко собі уявити, правда? Отож бо! Гора Хрестів нещодавно навіть увійшла до книги рекордів Гіннеса! Бо такого місця немає більше ніде у світі. 


Достеменно невідомо, коли і за яких обставин тут було поставлено першого хреста. Але на цьому місці було знайдено хрести ще з далекого 1850 року. Існує припущення, що хрести почали ставити після національно-визвольного повстання 1830-1831 років проти Російської імперії. Повстання було придушене а російський уряд вдався до жорстоких репресій.


Гора також являє собою меморіал жертвам насильницьких депортацій з Литви, здійснених радянським тоталітарним режимом у 1940 - 1941 роках та після Другої Світової війни. Передусім йдеться про операцію "Весна" (1947 р.), в результаті якої було вивезено більше 100 тис. осіб. Кожен хрест символізує одну мученицьку долю людини, насильно розлучену з рідною землею.За радянських часів з його атеїстичними настроями, всі християнські прояви намагалися дескредитувати, викорінити, знищити. Сумна доля спіткала і Гору Хрестів - бульдозерами було знищено все: кам'яні хрести - розвалено, дерев'яні - спалено, залізні - здано на металобрухт. Чотири рази зносили Гору, але це не зупиняло людей - хрести з'являлися знову і знову.В 1993 році Гору Хрестів відвідав Папа Римський Іван Павло ІІ і відправив там службу. Після цього Гора Хрестів стала відомою далеко за межами Литви у всьому католицькому світі. Поблизу гори знаходиться капличка в якій кожного літа наприкінці липня відбувається святкування дня Гори Хрестів.


Зараз на горі встановлюють хрести не тільки католики, а і представники інших конфесій. Цікаво, що недавно тут з'явився священний символ іншої нехристиянської релігії - позолочений юдейський шестигранник. Звичайно, з часом хрести старіють, падають. Їх прибирають, але загальна чисельність їх не зменшується - з'являється все більше і більше нових хрестів.. Це свідчить про те, що кількість паломників і туристів з кожним роком лише збільшується.


Гора Хрестів справді унікальна! Найцікавіше те, що на горі немає могил! Тут не хоронять людей. Сьогодні хрести тут ставлять живим людям - кажуть, це оберігає їх  та приносить успіх. Хоча, чесно кажучи, для мене це якось дивно трохи.. Ставити там хрест для себе чи близької людини, писати на ньому імена живих людей.. Мені якось моторошно ставало від одної думки про це. Тому ми задовольнились лише оглядом і не поповнили колекцію хрестів ще декількома.. 


Це місце доволі специфічне і неоднозначне для мене, але з чим я погоджуюсь на всі сто відсотків - сюди варто приїхати і побачити це на власні очі! 


Хрестів тут незліченна кількість! І височенні декількаметрові, і дерев'яні, і залізні, і зроблені з найрізноманітніших підручних матеріалів; багато ікон, статуеток, розп'ятть.. Від скупчення такого різноманіття просто голова йде обертом: на великих хрестах - менші, на них - ще менші, а на тих - десятки зовсім малесеньких - так утворюються цілі нагромадження..
Навіть дерева обвішані тут хрестами і хрестиками.. 
Будете поблизу - не упустіть можливість побачити це на власні очі!

Попереднє: Хельсінкі (Фінляндія)              Продовження: Куршська коса та Мертві дюни

Прихильники