Щойно спустилися з Везувію, тепер підемо дивитись на наслідки його діяльності. Близько 11 ранку. Черга до кас тягнеться на десятки метрів. Нарешті ми отримуємо білети та детальну карту, без якої було б досить складно орієнтуватися у лабіринтах древнього міста..
Серце починає пришвидшено калатати в грудях.. Ось-ось і я на власні очі побачу древнє місто Помпеї, пройдуся по його вулицях, пізнаю щось нове і невідоме. Помпеї - моя призабута, прихована за завісою років та буденних справ мрія. А зараз я стою на порозі її здійснення. Хвилюючий момент :).. Не знаю чого очікувати, я просто в передчутті, передчутті чогось :)
Знайомство з Помпеями розпочинається з амфітеатру. Він не такий великий і помпезний як Колізей, проте зберігся значно краще.
Всередині під накриттям знаходиться доволі моторошна експозиція, експонатами якої є власне самі жителі древнього міста. Їхня смерть була блискавичною: отруйні гази, попіл, різкий стрибок температури до кількасот градусів за Цельсієм.
Волога з тіл випаровувалася і змішувалась з попелом, утворюючи так би мовити панцир - досконалу оболонку недавно ще живого тіла. При розкопках вчені виявляли специфічні пустоти в шарах застиглих вулканічних мас. Ці пустоти заповнювали гіпсом і таким чином отримували фігури людей, що навічно застигли в тому положенні, в якому їх застала смерть.
Коли задумуєшся над тим, що колись це були живі люди, а не просто "музейні експонати", то стає якось не по собі..
У всіх цих людей практично не було шансів на порятунок. Хто не покинув місто напередодні, а шукав рятунку в стінах рідного дому, той прирік себе на загибель.
Виходимо на свіже повітря. Отак виглядають типові вулички міста. А їх тут багато, дуже багато. Хитросплетіння - переплетіння вулиць і провулків часом заводить в глухі кути, та й заблудитися тут простіше простого, тому карта часто стає в нагоді.
Загалом і цілого дня може виявитися недостатньо, аби детально і прискіпливо оглянути ВСЕ.
Найбільшою перешкодою для огляду міста є не що інше, як спека. Нам ще пощастило - було хмарно і сонце не добило нас остаточно. Але не зважаючи на це, все одно було дуже жарко. Дерев і зелені практично немає. Кам'яні розпечені руїни, кам'яна бруківка - все аж пашіє жаром. Рятівними пунктами стають колодязі з водою:
Так-так, це не що інше, як древній (правда трохи осучаснений) колодязь-водопровід. І це майже 2 тисячі років тому! Спочатку ми якось не наважувалися пити воду з крана - мало що, у нас ще гора планів на найближчі дні.. Але коли своя вода закінчилась, то стало вже все одно і діватись було нікуди :) Так що пити можна, ми перевіряли).
Помпеї - безцінна знахідка для археологів та істориків. І як часто буває, про існування Помпеїв дізналися цілком випадково. Ще в 16-му столітті архітектор Доменіко Фонтана, прокладаючи канал, натрапив на стіну міста, а ще через два століття вже почалися розкопки. До слова, навіть на сьогоднішній час розкопки не завершені повністю.
І тільки 18 серпня 1763 року був знайдений межовий стовп Помпей, що і дозволив точно визначити, руїни якого саме міста тут знаходяться.
Часто нам зустрічалися прямокутні підвищення з круглими отворами та порожнинами всередині.
Це термополії - такі собі античні заклади швидкого харчування, давньоримські їдальні або бари, в яких подавали гарячу їжу та вино. Такі заклади відвідували прості люди, що не могли дозволити собі готувати їжу вдома, нижні прошарки населення, раби, злодії.. Аристократи в там не появлялися, це був "не їхній рівень". А власники рекламували свої заклади та заманювали клієнтів красномовними фресками на стінах біля входу.
В Помпеях було розкопано велику кількість термополіїв. Вони були найчастіше маленькими приміщеннями з прилавками, в які були вбудовані великі чани. В цих чанах підігрівалася на вогні їжа. Відвідувачі їли переважно стоячи.
В багатьох приміщеннях на стінах збереглись яскраві розписи.
Проте в переважній більшості це копії з оригіналів. Оригінали ж знаходяться в музеях..
Вид на Помпеї. Як бачимо, вціліли лише "коробки" будинків. Накриття ж не витримало ваги з попелу та каміння та зруйнувалося.
Фавн. Копія. Оригінал знаходиться в музеї Неаполя.
Стародавнє місто Помпеї - унікальне в своєму роді. Законсервоване під шаром попелу, воно збереглося до нашого часу у незмінному своєму вигляді ще з фатального 24-го серпня 79-го року нашої ери.
При розкопках міста було знайдено величезну кількість предметів домашнього вжитку: глечики найрізноманітніших видів та форм, чаші, посудини, знаряддя праці, колони..
Значну частину оригіналів було передано в музеї, проте і тут дещо залишили для туристів
Звісно, все це відгороджене решіткою і прямого доступу до експонатів нема.
Здавалось би мертве місто, але на його вулицях яблуку ніде впасти, бо їх окупували сотні спраглих як в прямому так і в переносному сенсі туристів. А на дальньому плані - головний винуватець цього збіговиська - Везувій.
Фатальне виверження Везувія насправді не було абсолютно непередбаченим та несподіваним. Підземні поштовхи були першими ластівками, які вказували на наближення катастрофи, але люди не надавали їм особливого значення та тим паче не пов'язували їх з Везувієм. Землетруси руйнували будинки, але люди вперто відбудовували їх і життя продовжувалося. Аж поки вулкан не прокинувся.
Але люди не вчаться на своїх помилках і все наполегливіше обживаються біля підніжжя Везувію.
Після декількагодинної прогулянки сил практично не залишилось. Але мене переповнює і тримає на ногах радість - я тут була і це все бачила! ;)
Немає коментарів:
Дописати коментар